Obserwatorzy

sobota, 12 kwietnia 2014

Moje ostatnie dzieła

Prawie rok czasu nie odzywałam się na swoim blogu więc teraz prezentuję to co robiłam przez ten czas. Niestety nie wszystkie zdjęcia są wyraźne, ale na pewno da się zobaczyć co robię ;)

Na początek "Most Giuseppe" z gazetki Hafty Polskie (numeru nie pamiętam, ale sprzed kilku lat to na pewno). Obrazek wyszyty dwoma nitkami muliny na kanwie 14 ct (54 oczka na 10 cm). Kanwa niestety była bardzo sztywna i ciężko mi się wyszywało. Ponieważ kanwę kupiłam jak jeszcze nie wiedziałam na czym lepiej wyszywać to mam 5 metrów kanwy 14 ct i teraz muszę ją wykorzystywać do wszystkiego co się da :)
Do haftu użyłam mulin DMC, ale wzór był przygotowany pod inną mulinę, bodajże Madeirę i powiem, że kolorystyka w DMC nie była aż tak zachwycająca jak oryginalny obrazek. Ale mówi się trudno, gdyż postanowiłam sobie, że będę wyszywać tylko w DMC i nie ma co narzekać. Igła miała numer 28.


Kolejne moje ukończone dzieło to "Droga do domu" z gazetki Hafty Polskie z 2003 roku. Odkopałam gdzieś swoje stare gazetki i teraz namiętnie wyszywam wzory, o których ponad 10 lat temu marzyłam :) Teraz mam czas i środki na materiały :)
Obrazek przygotowałam na kanwie 18 ct (70 krzyżyków na 10 cm) kolor ecru, dwoma nitkami muliny. W trakcie wyszywania wzoru stwierdziłam, że jednak kolor ciemnozielony jest zbyt ciemny i dwa razy w trakcie haftowania go zmieniałam :) Używałam do tego celu moich resztek muliny Ariadna i trochę DMC. Ogólnie obrazek jest tak mały, że nie sądzę aby moje zmiany mulin mu zaszkodziły :)
Podczas haftu stwierdziłam jednak, że nie podoba mi się jak wyglądają krzyżyki wyszywane dwoma nitkami na kanwie 18 ct. Wiem, że dla niektórych im drobniejsza kanwa i mniejsze krzyżyki, tym lepiej. Ja należę do innego grona i dla mnie krzyżyki były zbyt "zbite". Trudno też operowało się igłą (nr 28), a jak się pomyliłam i musiałam coś spruć to trzeba było nitkę przecinać. Efekt jest następujący:


Dodatkowo mam rozgrzebane dwa wzory. Wcześniej już prezentowany "Na zakręcie", który wyszywam z Haftów Polskich z ok. 2003 r. Użyta kanwa to 16 ct ecru, mulina DMC, igła 28. W przypadku używania dwóch nitek muliny zdecydowanie wolę haftować na 16 ct lub nawet 14 ct (ale ta kanwa nie sprawdzi się przy bardzo dużych wzorach).


Na koniec moje ostatnie zaczęte dzieło, czyli "Park" także z Haftów Polskich z ok. 2003 r. Użyta kanwa to 18 ct ecru, mulina DMC i Ariadna, igła 28, wyszywane jedną nitką muliny. W przypadku wzorów, gdzie nie trzeba łączyć ze sobą dwóch kolorów, wzór wychodzi zbyt delikatny. Dla takich obrazów chyba lepsza będzie kanwa 20 ct, ale to wypróbuję innym razem.


1 komentarz:

  1. Witaj! Nie próżnowałaś , spore prace zajmujące czas, ale efekt piękny! Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń